Publikace
Pes a kožní problémy
Velice často se u psů vyskytují onemocnění kůže.
Nejčastěším projevem těchto onemocnění je pruritus (svědění). Pruritus je nepříjemný pocit na kůži, který nutí psa ke škrábání, lízání a kousání. Následkem toho vznikají na kůži zněny, které přinutí majitele navštívit veterinárního lékaře - dermatologa.
Tyto projevy se vyskytují u těchto onemocnění:
- Kopřivka a angioedem
- Atopie
- Alergie na potravu
- Kontaktní dermatitida
- Alergie na bleší kousnutí
- Alergie na hmyz
- Jiné alergie (vnitřní parazité,bakterie,plísně,hormony,léky).
Ad 1 ) Kopřivka a agioedem.
Kopřivka je charakterizována výskytem otoků,tj . přechodného zduření kůže způsobeného kožním edémem. Angioedem je edematické zduření typicky zasahující určitou
oblast těla (např. obličejovou část).
Ad2) Atopie psů.
Jedná se o dědičně podmíněné kožní onemocnění, při kterém se v těle zvířete vytváří IgE protilátky vůči vnějším alergenům. Důsledkem je potom vznik alergického onemocnění.
Alergeny mohou být psem vdechovány, ale je možný i průnik přes kůži !
Nejběžnějšími alergeny v našich podmínkách jsou domácí roztoči ( obvykle Dermatophagoides farinae a D. pteronysimus), vyvolávající celoroční potíže. Pyly trav, stromů a plevele způsobují sezónní klinické příznaky nebo mohou v létě zhoršovat klinické příznaky celoročně nemocných psů.
Mezi nejvíce postižená plemena patří West higland white terier a ostatní teriéři, Německý ovčák, retriver, Německý boxer. Anglický buldog, Francouzský buldoček. Shar - pei.
Klinické příznaky tohoto onemocnění vznikají mezi 6 měsíci a 3 roky věku. Hlavním klinickým příznakem je sezonní pruritus později celoroční pruritus.
Svědění se projevuje na obličejové části, na zevním zvukovodu, meziprstí, na karpech, hleznech, břiše. Zpočátku je patrný pouze erythém( zčervenáni) a následkem neustálého sebepoškozováni a zánětu kůže vznikají alopetie( místa bez srsti), hyperpigmentace (nadměrné ukládání barviva v kůži) a lichenifikace (ztluštělá kůže). Při vzniku sekundární pyodermie se objevují papuly, pustuly a epidermální lem. Je-li onemocněni komplikováno kvasinkovou infekcí dochází k zvýšené produkci mazu - seborrhoea.
Ad3) Hypersensitivita (přecitlivělost) na krmivo.
Pruritická kožní choroba spojená s požíváním určitého druhu potravy. Jedná se o nesezonní onemocnění postihující všechna plemena, zvýšený výskyt je u teriérů.
První příznaky tohoto onemocnění se projevují často před 12. měícem věku psa. Jsou toerytem, pruritus, traumatická alopetie, hyperpigmentace, lichenifikace.
Ad4) Kontaktní dermatitida.
Zánětlivé kožní onemocnění způsobené kontaktem s určitou chemickou látkou. Rozlišujeme alergickou kontaktní dermatitidu a dráždivou, kontaktní dermatitidu. U alergické kontaktní dermatitidy se alergeny vstřebávají kůží dochází ke vzniku makulopapulomatozní dermatitidy postihující málo osrstěná místa v místě kontaktu. K těmto změnám se přidružuje sekundární pyodermie a seborrhoea.
Ad5) Hypersesitivita na bleší kousnutí.
Jedná se o svědivou dermatitidu způsobenou hypersensitivní reakcí vůči slinám vstřikovaným blechou při sání.
Toto onemocnění se nemusí projevit u každého psa, který má blechy. Projeví se pouze u psů s alergií na bleší hapteny, obsažené ve slinách.
Na postižených místech se objeví svědivá papulární dermatitida. V některých případech dojde ke vzniku pyotraumatické dermatitidy a pyodermie.